Doniesienia z wykopalisk

Szkoła letnia to nie tylko Krasiejów, to również wyjazdy do innych perełek na paleontologicznej mapie. W ciągu kolejnych kilku dni nasi pasjonaci odwiedzili wiele miejscowości. Rozpoczęli od kamieniołomu w Folwarku, gdzie znaleźli piękny okaz koralowca osobniczego. Jeszcze tego samego dnia, nie znużeni pracą, pojechali do kamieniołomu Odra w Opolu. Wyjazd zaowocował odnalezieniem zęba rekina Squalicorax sp. i  dwóch pięknych, około 40-centymetrowych amonitów z rodziny Lewesiceras.

W tym samym czasie angielska część grupy miała równie wiele szczęścia w Krasiejowie. Udało im się natknąć na 2 zęby fitozaura oraz żuchwę i 5 kręgów metopozaura. 

We wtorek rano wszyscy nasi goście wyruszyli do kamieniołomu Górażdże HeidelbergCement Group w Strzelcach Opolskich. W warstwie terebratulidowej odnaleziono m. in. liczne ramienionogi z rodziny  Terebratulidae, małże i amonita. Na zdjęciu oprócz ramienionogów, kolców jeżowca i krynoidów świetnie widać skamieniałą ostrygę.

Góra Świętej Anny również obfitowała w skamieniałości. Nasza międzynarodowa grupa mogła przyjrzeć się zachowanej w skale całej rafie koralowej i skałom magmowym kaldery wygasłego wulkanu.

Następnego dnia nadarzyła się okazja zwiedzenia muzeum w Lisowicach. Pogoda sprzyjała wykopaliskom, więc podekscytowani uczestnicy znów spróbowali swoich sił na stanowisku „Trias” oraz w preparatorni Parku Nauki i Ewolucji Człowieka.