I DZIEŃ WYKOPALISK

W niedzielę, 7 lipca, wreszcie ruszyła kolejna, długo oczekiwana międzynarodowa szkoła terenowa. Niezwykłe bogactwo stanowiska „Trias” w Krasiejowie i innych paleontologicznych perełek Opolszczyzny, przyciąga do nas miłośników skamieniałości z całego świata. Tym razem uczestnicy przyjechali z Anglii, Belgii, Holandii i Hiszpanii. Nie brakuje też oczywiście Polaków!

Niektóre osoby są u nas po raz pierwszy, ale zawsze mogą liczyć na wsparcie weteranów, którzy od wielu lat nas odwiedzają i znają już ten teren jak własną kieszeń J

Kevin Nolis i Anthony Hellemond kierują grupą Belgów, Joanna Chmielewska natomiast jest opiekunką grupy angielskiej. Na czele całej szkoły letniej stoją profesorowie Uniwersytetu Opolskiego, pani Elena Yazykova i pan Adam Bodzioch. 

Nasi pasjonaci rozpoczęli szkołę wykładami i poznaniem okolicy. Zwiedzili JuraPark, a następnie muzeum w starej szkole w Krasiejowie. Ekspozycję w Pawilonie Paleontologicznym przybliżyła wszystkim Ela Teschner. Miejsce to zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Uczestnicy nie mogli doczekać się zajęć terenowych i entuzjastycznie przystąpili do poszukiwania skamieniałości, jak tylko nadarzyła się okazja 🙂

Praca na wykopaliskach zaowocowała już pierwszym bezprecedensowym znaleziskiem! Po raz pierwszy odkryto prawie 2-metrowy kawałek drzewa z potrójnym rozgałęzieniem! Jego odkrywcami była para z Belgii: Ignace Nerinckx i Hilde Desmet. Czekamy na kolejne, równie nieprzeciętne okazy w najbliższych dniach!