Gdzie na weekend z dzieckiem?

Jak tylko zbliża się weekend, sięgamy po mapy (dzisiaj raczej cyfrowe) i szukamy miejsc, do których moglibyśmy się wybrać z pociechami na weekend. Nawet taka krótka wycieczka może obfitować w wiele atrakcji i przeżyć, które dzieci i rodzice będą długo wspominali. 

Jeżeli jedziemy na jeden dzień czy dwa, wtedy nie planujemy nie wiadomo jak dalekich wojaży, zwykle cel podróży powinien się znajdować w rodzimym regionie lub w jednym z ościennych. 

Zobaczmy, dokąd na Śląsku warto zabrać dzieci na weekend!

GDZIE NA WEEKEND Z DZIECKIEM: ŚLĄSK

Śląsk to bardzo różnorodna kraina historyczno-geograficzna. W większości leży obecnie w Polsce, choć pewna jej część znajduje się w także w Niemczech oraz Czechach. Dawniej poza Polakami na owych ziemiach panowali: Czesi, Niemcy (w pewnym czasie: Prusacy), Austriacy, a nawet Węgrzy. Na ślady po nich, choćby pod postacią nieruchomych zabytków, natrafiamy do dziś – nie zawsze o tym wiedząc. 

Region obok licznych dóbr kultury ma do zaoferowania także rozmaite parki rozrywki. Przyciągają one szczególnie rodziny z dziećmi.

Śląsk dzieli się w Polsce głównie na trzy województwa: dolnośląskie, opolskie oraz śląskie (fragmenty historycznych ziem leżą też w Wielkopolsce oraz Lubuskiem). W każdym z nich nie brakuje miejsc, w których warto spędzić weekend ze swoimi latoroślami. Opisanie wszystkich obiektów byłoby rzeczą niewykonalną, dlatego dla każdego z subregionów przygotowaliśmy po jednym takim miejscu.

PARK BAJEK W KARPACZU

Idąc od zachodu, zaczynamy od województwa dolnośląskiego. Słynie ono z wielu zamków i pałaców, które pozostały po dawnych hrabiach i baronach. Malowniczo jest szczególnie w sudeckich miejscowościach. Jedna z popularniejszych to Karpacz, leżąca u podnóża majestatycznego Śnieżnika. Miasto oferuje bogatą bazę turystyczną (gastronomia, noclegi, rozrywki). Z dziećmi z pewnością należy się wybrać do Parku Bajek, położonego blisko centrum. Smyki oraz dorośli poznają w nim przygody postaci znanych ze światowych baśni i bajek. Ich historie opowiadane oraz inscenizowane są w uroczych chatkach. Przy odrobinie szczęścia uda się odnaleźć skarb Króla Gór, znanego pod imieniem Liczyrzepy – albo też jego samego!

PARK JURAJSKI W KRASIEJOWIE

Najmniejszym śląskim województwem jest Opolskie, nazywane również Śląskiem Opolskim (choć nazwa ta ma stosunkowo niedługi rodowód). Centralnym jego ośrodkiem jest Opole, które uchodzi za historycznie jedno z ważniejszych górnośląskich miast. W stolicy województwa nie brakuje atrakcji dla starszych i młodszych turystów. Natomiast niedaleko, w tym samym powiecie, w otoczeniu lasów leży krasiejowski park jurajski. 

Na początku XXI wieku nieopodal Krasiejowa, w dawnej kopalni iłów, podczas prac wykopaliskowych odkryto szczątki pradawnych gadów. Wieści te obiegły świat lotem błyskawicy. Dziś w pobliżu terenu prac paleontologów powstał kompleksowy park rozrywki. Atrakcje tematycznie związane są z wymarłymi gadami (pawilon paleontologiczny czy kino 5d z dinozaurami w rolach głównych), choć podczas zwiedzania obiektu poznaje się także inne kopalniane stworzenia (np. morskie w Oceanarium), a nawet historię człowieka opowiedzianą w bardzo futurystyczny sposób (poprzez podróż w czasie!).

PARK SENSORYCZNY W GLIWICACH

Ostatnim przystankiem w artykule są Gliwice, położone w województwie śląskim. To jedno z większych miast Górnego Śląska, wchodzące w skład największej w Polsce aglomeracji – katowickiej, z głównym ośrodkiem w Katowicach. Gliwice są dobrym punktem docelowym na weekendowy wypad z dziećmi. Jedną z ciekawszych atrakcji jest park sensoryczny położony na terenie radiostacji gliwickiej, jednego z polskich pomników historii. Na jej terenie doszło w przededniu wybuchu II Wojny Światowej do dramatycznych wydarzeń.

Aktualnie miejsce to, ze względu na park tematyczny, przyciąga rodziny z dziećmi. Ujrzą one, a przede wszystkim usłyszą rozmaite sensoryczne wynalazki. Wśród nich są armata powietrzna, organy rurowe (uderzając w rury, wydobędziemy z nich szereg dźwięków, tworząc melodię!), anteny paraboliczne czy znane już w starożytności gongi. Urządzenia te świszczą, dudnią, piszczą i wydają wiele innych niesłychanych odgłosów. Odwiedzenie parku poza walorami rozrywkowymi dostarcza także – i starszym, i młodszym – wielu ciekawych informacji z zakresu działów fizyki, takich jak akustyka czy kinetyka.