Parki rozrywki w Polsce

Gdy zbliża się okres wakacyjny, chętniej odwiedzamy parki rozrywki w Polsce. Sprzyja temu zarówno pogoda, jak i urlopowy okres. W miejscach tych i my, i nasze pociechy możemy spędzić aktywnie czas, a bywa i tak, że w bardzo przystępny sposób zdobyć ciekawą wiedzę. Najlepsze wesołe miasteczka oferują gościom szeroki repertuar atrakcji, dzięki czemu nikt z rodziny nie zazna nudy. 

Aby nieco ułatwić turystom wybór, wyszukaliśmy kilka co ciekawszych obiektów.

NAJWIĘKSZE PARKI ROZRYWKI W POLSCE

Dawniej Polsce nie było zbyt wiele parków rozrywki. Stąd też wybór nie stanowił specjalnie dużego wyzwania. Popularnością cieszyły się objazdowe wesołe miasteczka. Jeżeli takie zawitało do naszej miejscowości, wówczas mówiło się o swego rodzaju święcie. Mogliśmy pojeździć na karuzeli, siadając w małym autku bądź na Kaczorze Donaldzie. Nie brakowało też różnych prostych gier, w których można było wygrać odpustową zabawkę. 

JURAPARK KRASIEJÓW

Na koniec zestawienia przedstawiamy jedną z flagowych atrakcji Opolszczyzny – jurapark. Znajduje się on w podopolskim Krasiejowie. To właśnie nieopodal tej miejscowości, w dawnej kopalni iłów, przed laty dokonano sensacyjnego odkrycia. Znaleziono bowiem szczątki stworzeń, które rozpoznano jako wymarłe przed milionami lat gady, płazy  oraz inne prehistoryczne zwierzęta. Symbolem odkryć jest Silesaurus opolensis, gatunek typowy dla silezaura; w Krasiejowie odnaleziono pierwsze kości tego gada.

W pobliżu prac wykopaliskowych powstał kompleksowy park rozrywki. Jego osią tematyczną są, oczywiście, dinozaury. Można je obejrzeć w nowoczesnym Kinie 5D lub też ujrzeć naturalnych rozmiarów modele olbrzymich gadów podczas spaceru ścieżką edukacyjną. Jeszcze pełniejsze obcowanie z przeszłością umożliwia Pawilon Paleontologiczny, w którym pod gablotami znajdują się wydarte ziemi skamieliny i szczątki dinozaurów. Ze stworzeniami morskimi zapoznamy się zaś w Oceanarium.

Park rozrywki w Krasiejowie ma wyraźne edukacyjne walory. Podkreślają to kolejne strefy juraparku – Park Ewolucji oraz Tunel Czasu. Przebywając tam, prześledzimy narodziny życia na Ziemi oraz początki człowieka!

Czasy się zmieniły. Dziś w niemal wszelkim większym mieście znajduje się przynajmniej jeden park rozrywki. W każdym zaś regionie jest ich już bardzo dużo, tyle – że nie tak łatwo je wszystkie policzyć. Jedne są małe, kameralne, lokalne, przypominają bardziej rozbudowane place zabaw. Inne, przeciwnie, założone zostały na wielohektarowych terenach. Obiekty te, rzecz jasna, różnią się nie tylko rozmiarami, lecz także repertuarem propozycji. W jednych uświadczy się typowej dla wesołych miasteczek rozrywki, polegającej na jeździe kolejką górską (rollercoasterem) czy karuzelą. W drugich – atrakcje osadzone są w określonej tematyce, dlatego nazywamy je tematycznymi parkami rozrywki. Wątków, wokół których się je tworzy, jest wiele: bajki, morze, dinozaury itd. Ciekawą grupę stanowią tu parki miniatur, w których – zależnie od specyfiki danego miejsca – ujrzymy albo zabytki sakralne, albo słynne zamki, wiernie odwzorowane w wielokrotnym pomniejszeniu.

Przedstawiamy miejsca prezentujące obydwa typy wesołych miasteczek.

ENERGYLANDIA

Przegląd rozpoczynamy od obiektu z licznymi rekordami. Jest to Energylandia położona w podkrakowskim Zatorze. Mieści się na 35 hektarach. To typowy park rozrywki, którego sztandarowymi atrakcjami są karuzele i kolejki górskie czy urządzenia ekstremalne. Właściwie każdego roku Energylandia otrzymuje nowego rollercoastera, który odznacza się rekordowymi atutami (parametrami i osiągami). Dragon, przykładowo, jest kolejką odwróconą, poruszającą się nietypowo, bo pod torem. Z kolei Hyperion uchodzi nie tylko za najwyższą, ale także najszybszą kolejkę górską w Europie. Jazda nią musi dostarczać niezapomnianych wrażeń, przy okazji przyprawiając śmiałka o zawrót głowy. 

Poza gigantycznymi urządzeniami, znajdziemy też inne rozrywki w kilku strefach. Są to Bajkolandia, w której poznaje się postaci z bajek; Water Park, przypominający tropikalną wyspę; Strefa Familijna, przeznaczona dla całych rodzin; wreszcie Strefa Ekstremalna z przywołanymi już kolejkami górskimi.

LEGENDIA

Popularny park rozrywki na Śląsku (w Chorzowie, blisko Katowic), Legendia, również może się poszczycić pewnym rekordem. Jest to bowiem najstarsze wesołe miasteczko w Polsce. Prace nad jego budową rozpoczęto w 1956 roku i zakończono trzy lata później. Przez kolejne – socrealistyczne – dekady przyciągał turystów z Górnego Śląska, okolicznych regionów, a także dalszych terenów. Aż do 2017 roku nie nosił nazwy Legendia, lecz było to po prostu Śląskie Wesołe Miasteczko. Wraz ze zmianą nazwy przeformułowano tematyczność obiektu. Obecnie kolejki, karuzele oraz inne rozrywki nawiązują do baśni, legend czy prastarych opowieści – zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych.

LEŚNY PARK NIESPODZIANEK

Pozostajemy w województwie śląskim, lecz przenosimy się w nieco wyższe rejony. W Ustroniu odwiedzić można Leśny Park Niespodzianek. Żyją w nim rozmaite zwierzęta, zarówno występujące naturalnie w naszym kraju, choćby kozice górskie czy rodzime sowy, jak i nietypowe dla Polski stworzenia, np. bielik amerykański (symbol USA). Niektóre z nich występują w pokazach, przez które i dzieci, i dorośli dowiedzą się wielu informacji na temat tych zwierząt.