Atrakcje dla dzieci: Opolskie

Przez cały rok odwiedzamy obiekty, które są przyjazne naszym dzieciom. Latem, zwłaszcza w sierpniu, podobne miejsca cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Wiadomo – jest ciepło i słonecznie, dzieci nie chodzą do szkół, a my korzystamy z urlopów. Z jednej strony chętnie wracamy w sprawdzone tereny. Z drugiej – lubimy odkrywać te całkiem nowe. 

Każdy region może poszczycić się atrakcyjnymi turystycznie lokalizacjami. Dotyczy to więc także województwa opolskiego, zwanego nieraz Śląskiem Opolskim. 

Przedstawmy kilka z nich!

ATRAKCJE DLA DZIECI W OPOLU I OKOLICY

Zanim wybierzemy się w okolice odleglejsze od stolicy regionu, zacznijmy zwiedzanie od samego Opola. Dzieci, ale także dorośli, odwiedzą ochoczo ogród zoologiczny. Jest on położony na Wyspie Bolko i graniczy z rozległym parkiem miejskim. Przy okazji wspomnijmy, że do niego również warto zawitać ze szkrabami. Występuje w nim wiele gatunków zwierząt oraz roślin, wśród pierwszych wymieńmy choćby dzięcioły, które swoją obecność akcentują donośnym śpiewem bądź krzykiem. Natomiast w ZOO znajdziemy stworzenia, których nie spotkamy w Polsce na wolności. Ogród prowadzi też hodowlę niektórych z nich, co w przypadku zagrożonych wyginięciem gatunków jest bardzo potrzebnym i cennym działaniem. Dzieci wraz z opiekunami mogą ujrzeć uchatki kalifornijskie, które uchodzą za wizytówkę opolskiego ZOO. Prężnie rozwija się również żyrafiarnia.

Nieco inny charakter ma opolski Zamek Górny. Obiekt nosi taką nazwę, choć w istocie chodzi o wieżę, która stanowi pozostałość dawnej – zresztą owianej tajemnicami – fortecy. W ostatnich latach zabytek został gruntownie odnowiony i przygotowany dla odwiedzających. Przewodnik służy opowieściami i legendami. Rodzice z dziećmi zaś eksplorują wieżę oraz podziemia, rozwikłując kolejne zagadki.

GRÓD RYCERSKI

Z Opola jest blisko do innych terenów Opolszczyzny. Mniej więcej o godzinę jazdy samochodem oddalone są Biskupice, wieś położona nieopodal Byczyny, w północnej części powiatu kluczborskiego. Przy zalewie Brzózki, w malowniczym miejscu leży gród rycerski. Nie jest to historyczny obiekt, lecz zbudowany od podstaw już w XXI wieku. Niemniej Biskupice odznaczają się bogatymi dziejami, o czym świadczy stanowisko archeologiczne. Ozdobą miejscowości są także dwór (aktualnie hotel) oraz drewniany kościół. W grodzie czeka na dzieci wiele atrakcji. Poza podziwianiem konstrukcji są to liczne zajęcia i konkursy. Do takich zaliczamy lekcję fechtunku, strzelanie z łuku czy choćby rzucanie toporkiem. Pociechy poczują się jakby zostały magicznie przeniesione do barwnego średniowiecza. Po związanych z tym emocjach dzieci oraz rodzice mogą zasmakować w staropolskich daniach. Stoły biesiadne uginają się pod rybami oraz innymi przysmakami!

PARK JURAJSKI

Mieliśmy już więc zwierzęta, które występują naturalnie na wielu kontynentach. Następnie gród rycerski z… XXI wieku, w którym dziecko może poczuć się niczym Zawisza Czarny lub Robin Hood. Lecz to nie koniec atrakcji w Opolu oraz jego bliższej czy dalszej okolicy. W Krasiejowie niedaleko Ozimka, około 30 km od stolicy regionu, znajduje się wymarzone miejsce dla miłośników dinozaurów oraz innych prehistorycznych stworzeń. Wśród pasjonatów jest wiele dzieci, ale i rodzice często nie kryją podobnych zainteresowań. Krasiejów istnieje nie od dziś, to najstarsza miejscowość w gminie, ale świat szerzej o niej usłyszał stosunkowo niedawno. 

Na progu XXI wieku dokonano sensacyjnych odkryć. Na terenie dawnej kopalni iłów znaleziono szczątki pradawnych płazów i gadów. Potocznie nazywamy je dinozaurami, lecz gwoli prawdzie są to jeszcze starsze gatunki, właściwie pradinozaury. Zdumiewają one badaczy oraz turystów. W Krasiejowie nie brakuje ani jednych, ani drugich. Wycieczkowicze przybywają zwykle z dziećmi i to często właśnie one namawiają rodziców, by odwiedzić krainę dinozaurów. W okolicy wykopalisk znajdziemy wiele atrakcji dla pociech (zarówno starszych, jak i młodszych). Wielu emocji dostarczy im czterowymiarowe kino, natomiast wiedzę z zakresu paleontologii i początków człowieka poszerzą, odwiedzając muzeum ewolucji, oceanarium czy tunel czasu.