Polonosuchus

NAZWA I POCHODZENIE

Polonosuchus reprezentował rodzinę rauizuchidów, najpotężniejszych i wysoko rozwiniętych przedstawicieli rzędu rauizuchów. Nazwa gada wywodzi się z łaciny inspirowanej językiem starożytnych Greków. Pierwszy człon, polono-, odnosi się do kraju, w którym znaleziono po raz pierwszy jego szczątki, czyli – oczywiście – Polski (Polonia). Drugi zaś, -suchus, wskazuje na gady pokrewne krokodylom lub przypominające je wyglądem. Termin pierwotnie oznaczał egipskiego boga o głowie krokodyla – Sobka. 

Stwór w odróżnieniu od amerykańskiego postozucha (bardzo do niego podobnego) występował w późnym triasie na terenie dzisiejszej Europy. Elementy szkieletu tego prehistorycznego gada zostały odkryte w Krasiejowie w 2000 roku (przy dużym udziale zdolnego licealisty). Przez pierwsze lata uważano go za teratozaura, następnie rozpoznano w nim całkowicie odmienny rodzaj.

WYGLĄD

Polonosuchus odznaczał się dużą czaszką z mocarnymi szczękami, które wypełniały dość długie, masywne i ostre zęby. Uważa się, że kości jego szczęk były elastycznie ze sobą połączone, dzięki czemu atakując ofiarę ześlizgiwały się z pancerza i trafiały w miękkie rejony ciała. Głowa stworzenia przypomina budową głowy drapieżnych dinozaurów – teropodów. Jednak odkryty w Krasiejowie gad był nieporównanie starszą formą, poza tym nie poruszał się na dwóch kończynach, lecz najpewniej na czterech. Tylne łapy miał ustawione pionowo pod ciałem. W przeciwieństwie do dinozaurów polonozuch był stopochodny, opierał ciężar ciała na całej stopie a nie tylko na końcach palców. Długi masywny ogon pomagał gadowi zachować równowagę. Być może jego skórę pokrywały kostne płytki – osteodermy, tak jak u jego triasowych krewniaków i dzisiejszych krokodyli.

POŻYWIENIE

Ostre zęby i potężne szczęki wyraźnie dają do zrozumienia, że zwierzę to było mięsożercą. Polowało na inne gady. Polonozuch prawdopodobnie szybko biegał, w czym pomagały mu nogi znajdujące się pod tułowiem. Zapewne były nim m.in. aetozaury, które żyły z polonozuchem w tym samym czasie i na tych samych obszarach.