„Odłącz się -Połącz się”

W marcu 2022 r. ruszyła pierwsza ogólnopolska kampania społeczna Stowarzyszenia Strefa Wsparcia „Odłącz się. Połącz się.”. Ma ona na celu edukację i wsparcie rodziców oraz nauczycieli w temacie niewłaściwego i zdbyt długiego korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych i najnowszej technologii, nierzadko prowadzącej do e-uzależnień.

Program edukacyjny „Rea@lnie Odpowiedzialni” będący częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się. Połącz się.”, której JuraPark Krasiejów, JuraPark Solec i Bałtowski Kompleks Turystyczny są partnerami. Idea programu jest nam bardzo bliska, dlatego podobnie jak inne marki wpieramy i pomagamy w organizacji kolejnych eventów.

Kampania Stowarzyszenia Strefa Wsparcia podzielona jest na cztery segmenty, tak by każdy w swobodny sposób mógł nabyć potrzebną wiedzę. 29 maja 2022r. w czasie eventu z okazji Bajkowego Dnia Dziecka w JuraParku Krasiejów skupimy się na trzecim z segmentów: Uśpij ekrany – Obudź wyobraźnię.

Bardzo łatwy dostęp do nowoczesnych technologii, pandemia, chroniczny brak czasu spowodowany nadmiarem obowiązków, praca, stres, wojna na Ukrainie – to jedne z głównych czynników, które mają bezpośredni wpływ na wyżej wymienione problemy. Jednak to nie wszystko, to czubek góry lodowej. Nadużywanie urządzeń ekranowych przez małe dzieci stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ich rozwoju – w każdej sferze, od fizycznej i poznawczej, przez emocjonalną, po umysłową i społeczną.

Statystyki przytaczane przez pomysłodawców kampanii są zatrważające. Mówią oni m.in. o tym, że:

  • niemal 1/4 małych dzieci (do 6 lat) posiada już własne urządzenie mobilne,

  • blisko 3/4 przedszkolaków na co dzień korzysta ze smartfona lub tableta,

  • ponad połowa z nas – Rodziców – w oddaniu dziecku telefonu „od zabawy” widzi możliwość zajęcia się własnymi sprawami,

W okresie wczesnego dzieciństwa, najsilniejsze oddziaływanie na własne dzieci mają rodzice i nauczyciele. To właśnie ich rola jest tutaj kluczowa. Stąd też nadrzędnym celem Kampanii „Odłącz się – Połącz się” jest dotarcie do jak największej liczby rodziców, nauczycieli i opiekunów dzieci, używając wszelkich możliwych kanałów komunikacji. Internet i media społecznościowe stawiają przed małymi dziećmi wiele możliwości poznawczych, ale źle wykorzystywane będą wielkim zagrożeniem. Dlatego pomysłodawcy Kampanii chcą zachęcić do odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw nowoczesnych technologii, zapewniają rodzicom i nauczycielom dostęp do bezpłatnej, rzetelnej wiedzy oraz niezbędnych narzędzi.

Dlatego też JuraParku Krasiejów, jako rodzinnego miejsca dobrej przygody, nie mogło zabraknąć wśród partnerów akcji. Bo co wpływa lepiej na kształtowanie bliskich relacji rodzic – dziecko, jak nie czas spędzony razem, na zabawie i wspólnym odkrywaniu świata? Widzimy się wszyscy, na Bajkowym Dniu Dziecka – już 29 maja 2022r.! Na dziedzińcu naszego parku spotkacie osoby bezpośrednio zaangażowane w kampanię, chętne do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nikogo nie może tam zabraknąć.

Więcej szczegółów dotyczących samej Kampanii można znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia https://strefa-wsparcia.pl/, a po więcej szczegółów na temat nadchodzących wydarzeń sięgajcie tutaj, do naszych aktualności lub na nasz profil na Facebooku #ParkNaukiiRozrywki.

Do zobaczenia już niedługo!