dzień dziecka – świętujemy!

 

Na jaki dzień każde dziecko czeka tak bardzo jak na swoje urodziny? Oczywiście, że na Dzień Dziecka!

Jest on świętem obchodzonym co roku w wielu krajach. W 1950 r. został ustanowiony po to, aby propagować idee przyjaźni i braterstwa i przyjaźni między dziećmi. Drugim ważnym celem była popularyzacja wzajemnego zrozumienia, bo nikt lepiej niż dzieci właśnie potrafi stanąć ponad barierami kulturowymi i pochodzeniem. Dla dorosłych obchodzenie tego święta ma być okazją nie tylko do obdarowywania najmłodszych, ale również do przypominania o spoczywających na nich obowiązkach względem najmłodszych, czyli m.in. zapewnienia im optymalnych warunków do rozwoju.

Dzień Dziecka swoją historią sięga daleko wstecz, do czasów akcji zbierania podpisów poparcia pod tak zwanym Apelem sztokholmskim. Miał on wówczas na celu doprowadzenie do przeprowadzić plebiscytu, dotyczącego zakazu produkcji broni atomowej – przy tej też okazji Dzień Dziecka został zorganizowany po raz pierwszy, lecz nie ostatni. Od 1952 roku Dzień Dziecka stał się stałym międzynarodowym świętem. Jego oficjalne zainicjowanie przypisuje się międzynarodowej organizacji strzegącej bezpieczeństwa dzieci całego świata, czyli International Union for Protection of Childhood.

W Dniu Dziecka bez wątpienia właśnie uśmiech dziecka powinien być celem nadrzędnym. Jednakże Dzień Dziecka to także symbol troski o szczęśliwe dzieciństwo każdego dziecka. Dlatego my też razem z dinozaurami, przyłączamy się do płynących życzeń, tą krótką rymowanką.

Kochane Nasze najmilsze dzieci!

Z okazji Waszego święta życzę Wam,

by Wasza buzia była ciągle uśmiechnięta.

By Wasze ogromne jak dinozaury marzenia

i też te zupełnie maleńkie doczekały się spełnienia.

Aby łatwa do pokonania była dla Was każda droga.

                                                           Tego życzy Wam Kraśka i cała Juraparku załoga!”

 

I nie zapominajcie, że w JuraParku Krasiejów dzień dziecka trwa cały rok!