Grupa rekonstrukcyjna Praosada Rydno

25 i 26 czerwca 2022r. W JuraParku Krasiejów, zobaczyć będzie można grupę rekonstrukcyjną Praosada Rydno.

Mianem „Rydno” określany jest cały zespół prehistorycznych osad ze starszej epoki kamienia, ciagnący się wzdłuż rzeki Kamiennej, od Skarżyska – Kamiennej po okolice Wąchocka. Ich umiejscowienie nie było przypadkowe. Osady, często o charakterze przemysłowym skupione były na tym terenie ze względu na złoża hematytu i trudnili się jego wydobywaniem. Najbardziej popularny był pod postacią czerwonego barwnika lub proszku – ochry. Ochra była towarem bardzo drogim, symbolizującym zdrowie, życie i siłę. Nie powinien zatem dziwić fakt, że ówcześni mieszkańcy, podobnie jak rekonstruktorzy, których zobaczycie 25 i 26 czerwca w JuraParku, ozdabiali sobie niż twarze oraz odzienia. Dodatkowym zajęciem mieszkańców osad Rydno była również wysoko wyspecjalizowana obróbka krzemienia na półsurowiec, którego dostatek był w okolicznych złożach.

Na początku XX w., kiedy odkryte zostały pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie nikt nie spodziewał się, że będą one aż w takiej skali. Kilkadziesiąt lat później rozpoczęły się większe badania archelogiczne by w połowie ubiegłego wieku utworzyć na tym terenie Rezerwat Archeologiczny Rydno.

Dla celów II pikniku archeologicznego w JuraParku Krasiejów, powstanie rekonstrukcja paleolitycznej osady. Będziemy mogli zobaczyć sceny z codziennego życia ludzi sprzed kilkunastu tysięcy lat. Rekonstruktorzy pokażą wszystkim chętnym jak kiedyś wykonywali narzędzia z krzemienia i rogu, jak szyli ubrania, rozniecali ogień i gotowali swoje posiłki z naturalnych składników, gdyż tylko takie były wówczas dostępne.

Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach archeologicznych prowadzonych przez grupę Praosada Rydno oraz JuraPark Krasiejów. Te oraz wiele innych atrakcji na pewno sprawią, że przygody jakie przeżyjecie na Pikniku Archeologicznym zapamiętacie na zawsze.

Zapraszamy gorąco i prehistorycznie!