Cele wycieczki szkolnej — pomoc w organizacji i planowaniu wycieczki szkolnej

dziecko na wycieczce szkolnej

Wycieczki szkolne są niezwykle ważną częścią procesu edukacji. Wyjazd na wystawę, do muzeum czy ciekawego krajobrazowo miejsca pozwala uczniom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy, poszerzenie jej oraz rozwijanie umiejętności społecznych.

Jesteś nauczycielem? Sprawdź, jak zaplanować wycieczkę, aby była ciekawa pod względem merytorycznym, by kształtowała umiejętności praktyczne i służyła integracji klasy. Zobacz, co warto uwzględnić, organizując wycieczkę szkolną oraz jak przygotować program wyjazdu, by każdy uczestnik wrócił do domu w pełni zadowolony.

Jakie są cele wycieczki szkolnej?

Wycieczka szkolna to nie tylko wyjazd pozwalający na oderwanie się od codziennych trosk i szkolnej ławki. Może mieć różne cele, od których zależy to, jak wpłynie na rozwój ucznia.

 • Wycieczki szkolne są świetną okazją do pracy w grupach. Uczniowie w nowym, ciekawym środowisku rozwijają umiejętności współpracy, uczą się koordynacji działań i dzielą się obowiązkami.
 • Uczestnicy wycieczki powinni być zachęcani do aktywnego udziału w rozmowach i wymianie informacji. To sprzyja rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych.
 • W trakcie wspólnych działań dzieci mają szansę doskonalić umiejętności negocjacyjne, co może być istotne w różnych obszarach życia.
 • W trakcie wycieczek szkolnych uczniowie są stawiani przed różnorodnymi sytuacjami wymagającymi analizy i krytycznego myślenia.
 • Pytania związane z odwiedzanym miejscem, zagadki do rozwiązania czy refleksje na temat doświadczeń zebranych podczas wyjazdu motywują do przedstawienia swojej opinii i wyciągnięcia wniosków.
 • Uczestnicy muszą radzić sobie z różnymi wyzwaniami, rozwijają tym samym umiejętność skutecznego rozwiązywania problemów, kreatywnego myślenia i logicznego podejścia do różnych zagadnień.
 • Dla wielu uczniów z dużych miast wycieczki do parków, rezerwatów czy ogrodów botanicznych są jedyną szansą na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dziką naturą i nieskażonym środowiskiem.

Jak zaplanować wycieczkę szkolną?

Udane zaplanowanie wycieczki szkolnej wymaga uwzględnienia celów edukacyjnych oraz starannego dostosowania do nich miejsc i aktywności. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję związaną z wyborem programu wycieczki, skup się na ważnych aspektach dotyczących jej planowania.

 • Jasno zdefiniuj cele edukacyjne. Czy chcesz, aby uczniowie rozwijali umiejętności społeczne, krytyczne myślenie, czy zdobyli określone praktyczne umiejętności?
 • Jeśli celem jest rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, wybierz miejsca i aktywności sprzyjające współpracy i interakcji między uczniami.
 • Miejsce wycieczki powinno być adekwatne do tematyki, którą chce się poruszyć. Na przykład, jeśli celem jest nauka historii, to weź pod uwagę muzea, zabytki lub miejsca związane z historią lokalną.
 • Aby dzieci uczyły się przez zabawę, poszukaj miejsca, w którym będą mogli eksplorować i robić doświadczenia. Dzieci powinny dotykać, uczestniczyć w warsztatach, dyskusjach, wyzwaniach.
 • Atrakcje na wycieczce powinny być spójne z celami edukacyjnymi. Jeżeli chcesz, by dzieci polubiły naukę geografii, wybierz konkretny temat i dobierz do niego zajęcia, np. identyfikację różnych skał czy lokalizowanie miejsc na mapie.
 • Planując wycieczkę, weź pod uwagę także jej koszty oraz odległość, jaką trzeba pokonać.

wycieczka szkolna licealistów

Jak zaplanować wycieczkę szkolną dla uczniów szkół podstawowych?

Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie spędzić czas ze swoimi uczniami, zwróć uwagę na ofertę Juraparku w Krasiejowie. Wizyta tutaj jest zgodna z wieloma celami, dla których zabiera się dzieci w wieku szkolnym poza mury szkoły.

Przede wszystkim w Juraparku dzieci mogą przenieść się w czasie i poznać fascynujący świat dinozaurów. To nie tylko teoria i płaskie obrazki w podręczniku, lecz realne doświadczenie, które rozwija zainteresowania naukowe. Duże, trójwymiarowe, odwzorowane pod okiem paleontologów modele prehistorycznych zwierząt ustawione na rozległym terenie parku pozwalają na to, by wyobraźnia dziecięca zaczęła intensywnie pracować. Dzieci po dniu wśród modeli prehistorycznych zwierząt zdadzą sobie sprawę, jak naprawdę wyglądało życie na ziemi miliony lat temu.

Ponadto wizyta w Juraparku sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych uczniów. Zachęca do współpracy i dzielenia się wrażeniami. Interakcja z przewodnikami, którzy są pasjonatami nauki, sprzyja nie tylko zdobywaniu wiedzy, ale również inspiruje do odkrywania tajemnic naszej planety. Warto także podkreślić, że Jurapark organizuje dodatkowe atrakcje i warsztaty dla uczniów szkół podstawowych.

Przed zaplanowaniem wycieczki, skonsultuj się z pracownikami parku, aby dostosować program do potrzeb uczniów w wieku wczesnoszkolnym. Określ cele edukacyjne, np. rozwijanie zainteresowań naukowych i kształtowanie umiejętności społecznych. Program wycieczki obejmować będzie zwiedzanie ścieżki dydaktycznej, warsztaty praktyczne oraz spotkania z pasjonatami nauki, którzy przystępnie opowiedzą o tajemnicach paleontologii.

Sprawdź ofertę: Wycieczek szkolnych dla klas 1-3 i 4-8

Jak zorganizować wycieczkę dla licealistów?

Wycieczka dla licealistów także powinna być doświadczeniem fascynującym, łączącym edukację z zabawą. Młodzież może nie zechce bawić się na placu zabaw, ale na pewno z chęcią zajrzy na multimedialne wystawy. Warto pamiętać, że oprócz głównej atrakcji, jaką jest park dinozaurów, w Krasiejowie można skorzystać także z takich rozrywek jak wizyta w Prehistorycznym Oceanarium, w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, który jest gratką dla młodzieży pasjonującej się historią człowieka i przemianami na Ziemi, a także w Tunelu Czasu, który przenosi uczestników przez etapy kształtowania się Ziemi.

Sprawdź ofertę: Wycieczek szkolnych dla szkół średnich

Podobnie jak w przypadku organizowania wyjazdów dla dzieci ze szkół podstawowych, tak i przy organizacji wyjazdu dla licealistów warto wcześniej skorzystać z pomocy pracowników Juraparku. Pomogą oni dopasować wszelkie atrakcje i zajęcia warsztatowe do celów wycieczki, zaproponują lekcje z przewodnikiem i zajęcia integracyjne, które będą opierały się na wiedzy o dinozaurach, ale jednocześnie rozwiną takie umiejętności jak współpraca i rozwiązywanie problemów.