Dawno temu, kiedy Rzymianie i Dinozaury nie byli jeszcze historią…

„Do Rzymu coraz częściej docierały informacje o tajemniczej wyspie daleko za słupami Herkulesa. Jednakże, oprócz strzępów informacji i dziwnych plotek, nie było wiadomo o niej nic. Na rozkaz samego Cesarza sformowano oddział specjalny, składający się z kartografów, badaczy i filozofów, którzy pod eskortą żołnierzy z XXI legionu mieli wyruszyć na morską wyprawę badawczą. Gwałtowne sztormy rozbiły okręty o niezbadane brzegi… tylko garstka zaprawionych w boju legionistów zdołała cało wyjść na ląd, a ich oczom ukazał się świat, w którym mieli okazać się tylko zwierzyną. (…)”

To brzmi jak niezwykła przygoda! Aż chciałoby się dać wciągnąć w wir zdarzeń! Dodanie do tego opisu wizyty w Juraparku Krasiejów naprawdę rozwija narrację. Ale po kolei…

Pojawia się zasadnicze pytanie, które zadawał sobie każdy odwiedzający JuraPark w dniu ich wizyty – Co u licha mają wspólnego Rzymianie i dinozaury? A chociażby to, że i jedni i drudzy to „historia”, która ciągle żyje na kartach książek, podręczników i w świadomości ludzi, a tym bardziej pasjonatów. Wszak dinozaury dalej są wśród nas. Oczywiście nie w takiej postaci, jaką wyobrażamy sobie z filmów czy nawet z rekonstrukcji w parkach, poświęconych tym wielkim stworzeniom. Przecież dinomania ciągle trwa! Niech ktoś odważy się zakwestionować istnienie Tyranozaura Rexa w obecności 4-6 latka – reakcja jest bardzo przewidywalna. Niektórzy z tej pasji nie wyrastają nigdy. Ale to dobrze, bo nie mielibyśmy wówczas tak wielu wybitnych paleontologów.

Otóż dwa tygodnie temu na terenie JuraParku Krasiejów członkowie grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax odtwarzali pewną historię. Na wstępie kilka słów o nich. Legio XXI to grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza życie i wojskowe obyczaje rzymskiej Legii XXI, zwaną Rapax, co oznacza „pożerająca” lub „żarłoczna”. Legia XXI była jedną z licznych legionów rzymskich, które służyły w różnych okresach i miejscach w historii starożytnego Rzymu.

Wspomniana grupa rekonstrukcyjna tak jak wiele podobnych organizacji na całym świecie, skupia się na dokładnym odtwarzaniu życia codziennego, umiejętności wojskowych, taktyk i strategii, a także na prezentowaniu publiczności historycznego kontekstu i kultury starożytnego Rzymu.

Celem takich grup jest często edukacja publiczności na temat historii, życia codziennego, technik walki i innych aspektów życia w starożytnym Rzymie poprzez praktyczne demonstracje, rekonstrukcje bitew, warsztaty rzemieślnicze i inne formy działalności.

„Nowe nieznane zagrożenie okazało się dziwną wojowniczką dosiadającą ogromnej bestii. Próby nawiązania kontaktu nie odnosiły żadnego skutku; wojowniczka krzyczała wiele niezrozumiałych słów, wśród których jedno pojawiało się najczęściej: 'Lechia’. Czy tak nazywała się ona czy może ten dziwny ląd? Nie miało to znaczenia. Chcąc przetrwać, trzeba było ją pojmać i wyciągnąć tyle informacji, ile się tylko da. Pokonanie wojowniczki i jej bestii okazało się trudniejsze niż mogłoby się wydawać, jednak dzięki sprytowi, wyszkoleniu i przewadze liczebnej udało się. Oczywiście, sukces był chwilowy; pilnujący jej Barbatvs dał się jej wymknąć. A po chwili ziemia zaczęła się trząść…”

Grupy rekonstrukcyjne są zróżnicowanymi organizacjami skupiającymi entuzjastów historii, którzy starają się odtworzyć i ożywić różne okresy historyczne poprzez autentyczne stroje, umiejętności i rekwizyty. Obejmują one szereg dziedzin, od wojskowych jednostek, poprzez codzienne życie, rzemiosła, sztuki, aż po wydarzenia kulturalne i polityczne.

Oto kilka kluczowych aspektów grup rekonstrukcyjnych:

  1. Autentyczność historyczna: Grupy rekonstrukcyjne dążą do jak najwierniejszego odtworzenia określonego okresu historycznego, starając się stosować autentyczne materiały, techniki i wzory zgodnie z ówczesnymi standardami.
  2. Badania historyczne: Członkowie grup często angażują się w intensywne badania nad okresem, który rekonstruują. To obejmuje studiowanie źródeł pisanych, archeologicznych i ikonograficznych w celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnego obrazu.
  3. Repliki i autentyczne umiejętności: Grupy inwestują w autentyczne repliki broni, odzieży, narzędzi i innych artefaktów zgodnych z danym okresem historycznym. Ponadto, członkowie uczą się tradycyjnych umiejętności, takich jak kucie żelaza, tkactwo czy gotowanie zgodnie z historycznymi metodami.
  4. Działalność społeczna i edukacyjna: Grupy rekonstrukcyjne często organizują publiczne pokazy, warsztaty, wykłady i inne wydarzenia, aby dzielić się swoją wiedzą i pasją z innymi. Mogą również brać udział w imprezach kulturalnych, paradach historycznych, festiwalach i innych wydarzeniach społecznych.
  5. Zaangażowanie w działalność kulturalną i filmową: Niektóre grupy rekonstrukcyjne są zapraszane do udziału w produkcjach filmowych, telewizyjnych, teatralnych lub reklamowych jako konsultanci ds. historycznych lub statyści, co daje im szansę na jeszcze większe zainteresowanie swoją pasją.
  6. Zróżnicowanie tematyczne: Istnieje wiele różnych grup rekonstrukcyjnych, które specjalizują się w różnych okresach historycznych, od starożytności, przez średniowiecze, po nowożytność. Mogą one rekonstruować zarówno życie cywilne, jak i militarną sferę danego okresu.

W sumie grupy rekonstrukcyjne stanowią fascynujący sposób na odkrywanie i doświadczanie historii, pozwalając ludziom przenieść się w czasie i ożywić przeszłość w sposób zarówno edukacyjny, jak i emocjonalny.

Można by to przedstawić jako fascynującą kontynuację ich pasji do odtwarzania historii, tym razem w zupełnie odmiennym środowisku. Wizyta w parku dinozaurów zapewne dostarczyła im niezapomnianych wrażeń i nowych inspiracji do dalszych eksploracji historycznych i przyrodniczych. Możliwe, że taka wyprawa pomogła im lepiej zrozumieć, jak różniły się codzienne życie i wyzwania ludzi sprzed tysięcy lat od tych, które stawia dzisiejszy świat.

Po obszerną fotorelację i kontynuację opowieści zapraszamy na Legio XXI Rapax.

Foto.: Maciej Potrzebowski oraz Kamil Widuch