Pawilon Paleontologiczny-Wykopaliska

ODKRYJ ŚWIAT OPOLSKIEGO DINOZAURA I PODGLĄDAJ PRACE PALEONTOLOGÓW!

Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Ekspozycja pt.: „Świat Opolskiego Dinozaura” ma charakter „in situ”.

Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można zobaczyć tutaj rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Dla paleontologów zaprojektowano ruchomą platformę poruszającą się nad polem skamieniałości. W sezonie, od lipca do września, można przyjrzeć się pracy paleontologów. Stanowi to ciekawą atrakcję turystyczno-edukacyjną.

Pawilon otrzymał najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w kraju – Nagrodę SARP dla najlepszego obiektu – autorstwa Goczołowie Architekci oraz Ovo Grąbczewscy Architekci zrealizowanego w Polsce w 2006 roku oraz prestiżową nagrodę „Polski Cement w Architekturze” dla najlepszej realizacji z użyciem technologii betonowej.