Wykopaliska dinozaurów – Pawilon Paleontologiczny

ODKRYJ ŚWIAT OPOLSKIEGO DINOZAURA I PODGLĄDAJ PRACE PALEONTOLOGÓW!

Pawilon Paleontologiczny, czyli pawilon chroniący najcenniejsze skamieniałości w jednym z ich największych najgromadzeń w miejscu odkrycia jest integralną częścią JuraParku Krasiejów i jest w cenie biletu wstępu do parku.

Spacerując ścieżką dydaktyczną i odkrywając kolejne gatunki gadów, płazów i pradinozaurów, naszym oczom ukazuje się może na pierwszy rzut oka trochę nie pasujący do całości obiekt. To Pawilon Paleontologiczny. Sam budynek to przeszklona, betonowa konstrukcja, o kształcie prostopadłościanu, opartego na większej, „warstwowanej” niczym warstwy kościonośne w Krasiejowie, ścianie. Stanowi ona dodatkowo zabezpieczenie skarpy dawnej kopalni odkrywkowej przed jej osuwaniem się.

Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie zabezpiecza największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Celowo nie mówimy jeszcze o „wykopaliskach dinozaurów”, ponieważ z naukowego punktu widzenia, szczątki zwierząt odnalezionych w Krasiejowie, datowane są na 225 mln lat, czyli więcej aniżeli szczątki dinozaurów. Oczywiście nazwa ekspozycji wewnątrz pawilonu – „Świat Opolskiego Dinozaura” jest nieprzypadkowa. Znalezniony tutaj „Śląski jaszczur spod Opola” nazywany jest pradinozaurem i przodkiem póżniejszych wielkich władców Ziemi.

Ekspozycja wewnątrz pawilonu jest jedyną w Polsce na taką skalę ekspozycją o charakterze „in situ”, czyli w miejscu znalezienia. Jest to jnoz nielicznych muzeów na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. Można zobaczyć tutaj przez przeszklona podłogę i barierki bardzo bogate nagromadzenie szczatków gadów i płazów (głównie metopozaurów i cyklotozaurów oraz pojedyncze skamieniałosci należace do fitozaurów i aetozaurów). Dla paleontologów zaprojektowano ruchomą platformę poruszającą się nad polem skamieniałości. W sezonie, od lipca do września, można przyjrzeć się pracy paleontologów. Stanowi to ciekawą atrakcję turystyczno-edukacyjną.

W budynku zobaczyć można również rekonstrukcję szkieletu najstarszego jak dotąd odkrytego pradinozaura Silesaurus opolensis wykonaną przez rzeźbiarkę Martę Szubert. Prezentuje ona gada w pozycji agonalnej, z charakterystycznie „ułożoną” głową i kręgosłupem. Oryginalny szkietet, zachowany w bardzo dobrym stanie, który był wzorem dla prezentowanej rekontrukcji został znaleziony w innym miejscu stanowiska dokumentacyjnego Trias.

Naszym zdaniem jest to obowiązkowy pukt progamu każdej wycieczki szkolnej i obowiązkowe miejsce do odwiedzenia dla każdgo dinofana i odwiedzajacego nasz Park. Dla dzieci w każdym wieku to cenna lekcja z historii ziemi i dowód na to, że naprawdę można znaleźć szcżtki zwierząt sprzed milionów lat.

Pawilon otrzymał najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w kraju – Nagrodę SARP dla najlepszego obiektu – autorstwa Goczołowie Architekci oraz Ovo Grąbczewscy Architekci zrealizowanego w Polsce w 2006 roku oraz prestiżową nagrodę „Polski Cement w Architekturze” dla najlepszej realizacji z użyciem technologii betonowej.