Małż prehistoryczny - JuraPark Krasiejów

Małż prehistoryczny

W krasiejowskich pokładach iłu, na tym słynnym cmentarzysku okazów kopalnianych, znajduje się wiele rozmaitych skamielin i odcisków. Najwięcej się mówi i pisze o gadach – przodkach dinozaurów – czy wielkich płazach. Niemniej warto się też zainteresować nieco skromniejszymi odkryciami. Wśród bezkręgowców na tym stanowisku obrodziło w małże. Niestety nie zachowały się ich muszle, lecz jedynie odciski. I to na ich podstawie przypisano je do unionoidów z podgromady Paleoheterodonta

Wygląd

Czemu małż odnajdywany w Krasiejowie zachował się jedynie w postaci odcisków? Z tego względu, że jego muszla zbudowana była z masy perłowej, która szybko się rozpada. Tropy wskazują, że prehistoryczny małż bardzo przypominał dzisiejsze skójki (prawdopodobnie jest ich przodkiem) – zresztą obecne cały czas w opolskich jeziorach. Ciało tych stworzeń otoczone jest symetrycznie muszlami, różniącymi się nieco kształtem.

Pożywienie

Należy przypuszczać, że strategia żerowania prehistorycznego zwierzęcia była zbliżona do tej stosowanej przez skójki. Zatem zagrzebywało się w mule dennym i pobierało dość różnorodny pokarm, a były to przefiltrowane przez wodę szczątki organiczne (zarówno zooplankton, jak i fitoplankton), ale również bakterie czy pierwotniaki. Dorosły osobnik więc nie był postrachem wód. Inaczej niż jej larwa (glochidium), która wrzucona do wody przez rodzicielkę pasożytowała zapewne na ciałach ryb – tak, jak to dziś robią glochidia skójek.