Muszloraczek - JuraPark Krasiejów

Muszloraczek

Nazwa i pochodzenie

W krasiejowskim ile (skale osadowej) napotyka się na wiele mikroskamieniałości. Nieraz odkryć tych ku własnej uciesze i satysfakcji dokonują dzieci, znajdujące się na wycieczce (oczywiście pod okiem opiekunów i przewodników). Wśród znalezisk trafiają się także około półcentymetrowe skorupki stworzeń o wdzięcznej nazwie muszloraczków. To kopalniani przodkowie żyjących dziś skorupiaków z grupy liścionogów. Niektóre z obecnych gatunków za sprawą kształtu muszli przypominają większe od nich małże. Stąd też wzięła się ich polska nazwa, a przynajmniej jej pierwszy człon. Podobny źródłosłów ma łaciński termin – Conchostraca

Województwo opolskie jest jednym z obfitszych w Polsce regionów, w którym znajduje się tak bogate zasoby skamieniałości muszloraczków. Spośród nich zaś wyodrębniono przynajmniej 3 gatunki. Znaleziska te często pełnią funkcje stratygraficzne, czyli pomagają określić wiek formacji skalnych.

Wygląd

Stworzonko przed drapieżcami broni się w sposób bierny. Za pancerzyk służy mu dwuklapowa muszla, z której wystają drobne czułki. Muszelka jest przezroczysta, więc nie trzeba jej otwierać, by dostrzec to mikroskopijne zwierzę.

Pożywienie

Żyjątko na siedliska upodobało sobie małe akweny – zarówno okresowe, jak i stałe. Żerując w mule dennym, posila się nim, a dietę urozmaica przefiltrowanymi przez wodę mikroorganizmami. Podobnie więc jak małżoraczek – pełni ważną rolę w łańcuchu pokarmowym. Czyści zbiorniki wodne z resztek organicznych, a także stanowi cenne źródło pożywienia dla większych stworzeń.