Nigerzaur - JuraPark Krasiejów

Nigerzaur

Nazwa i pochodzenie

Ponad sto milionów lat temu po ziemi kroczył wolno i dostojnie  gad z rodzaju nigerzaurów. W nazwie tej zaklęta jest wskazówka co do pochodzenia tego dinozaura z bardzo niezwykłą, ktoś powiedziałby “cudaczną”, czaszką. Na jego skamieniałości natrafiono bowiem w Nigrze, państwie północno-środkowej Afryki, na terenach pustynnych. Z kolei przyrostek -zaur (z łac. –saurus) oznacza jaszczurkę. Nigersaurus to po prostu “jaszczurka z Nigru”. Reprezentował ją, według stanu dzisiejszej wiedzy, jeden tylko gatunek Nigersaurus taqueti, swą nazwę zawdzięczający francuskiemu badaczowi, który jako pierwszy wydobył jego szczątki na światło dzienne.

Z kolei niedawno, we wrześniu 2020 roku, inny paleontolog Paul Sereno wraz ze współpracownikami wydostali z purpurowego piaskowca szkielet nigerzaura (dotychczas dysponowano rekonstrukcją jego czaszki) z podwiniętym do góry ogonem. Wymarłe zwierzę odzyskało swój pełny kształt!

Wygląd

To jednak nie pochodzenia sprawia, że nigerzaur był takim unikatowym stworzeniem. Lecz była to czaszka, a uściślając – paszcza. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy – nie istniało żadne stworzenie o podobnej specyfice pyska. Jego szczęki były bowiem szersze od reszty delikatnej czaszki. Wyglądał więc dziwnie nawet na tle kaczodziobych dinozaurów. Wspomniany już Serano m.in. ze względu na proste krawędzie szczęk przyrównał go do Dartha Vadera z “Gwiezdnych Wojen” czy nieco mniej słynnego odkurzacza. Niezwykłe były również zęby wypełniające paszczę zwartymi szpalerami. Komplet stanowiło ponad 500 wymiennych zębów. Poza tym ten 9-metrowy gad (niewielki jak na zauropoda!) dysponował długą szyją i równie okazałym, stanowiącym jej przeciwwagę, ogonem

Tryb życia

Nigerzaur nie żył na pustyni. Zanim nastała Sahara, na jej terenie leżały bujne lasy, właściwie dżungle. Nasz dinozaur pasł się wśród bogatej wegetacji. A towarzyszyły mu inne roślinożerne gady, takie jak obdarzony grzebieniem uranozaur czy ciężki lurduzaur. Współżyjący zaś z nimi suchomim  gustował w mięsnej strawie.

Nasz gad posilał się nisko rosnącą roślinnością, konsumując na przykład pożywne paprocie. Serano uważał, że pochylony łeb nigerzaura stanowił jego normalną postawę ciała, lecz hipoteza ta kilka lat później została obalona przez inny zespół badaczy.