Vademecum dinozaurów
Mikroraptor
Nazwa i pochodzenie Chiny to skarbnica skamieniałych znalezisk. W formacjach tego kraju natrafiono m.in. na trzy gatunki wchodzące w skład rodzaju Microraptor. Nazwa łacińska oznacza…
Zobacz więcejAmonity
Pochodzenie W 2007 roku na terenie czynnego kamieniołomu w Opolu paleontolog Adrian Kin odnajduje skamielinę amonita o ponad metrowej średnicy. Mowa o stworzeniu znanym ze…
Zobacz więcejArcheopteryks
Nazwa i pochodzenie Z Bawarii pochodzi odkrycie paleontologiczne, które do dziś budzi wielkie zaciekawienie, zresztą nie tylko środowiska badaczy. Tam w XIX wieku w pokładach…
Zobacz więcejNigerzaur
Nazwa i pochodzenie Ponad sto milionów lat temu po ziemi kroczył wolno i dostojnie gad z rodzaju nigerzaurów. W nazwie tej zaklęta jest wskazówka co…
Zobacz więcejLatający Ozimek
Odkrycie i nazwa W paleontologii często się zdarza, że odkrycia po pewnym czasie (nieraz bardzo długim) okazują się czymś zupełnie innym, niż na początku były.…
Zobacz więcejTanystrof
Nazwa i występowanie Po wypreparowaniu materiału z Krasiejowa oczom badacza ukazały się długie kręgi. Początkowo uznał on, że to były kręgi ogonowe fruwającego gada. Po…
Zobacz więcejRyba ganoidowa
Nazwa i występowanie Jest 1999 rok. Trwają prace wykopaliskowe w Krasiejowie. Na pęknięciu skały badacze dostrzegają drobne, kruche i mieniące się w słońcu łuseczki. Blask…
Zobacz więcejCeratodus
Nazwa i występowanie W 2000 roku na stanowisku paleontologicznym w Krasiejowie znaleziono łuskę ryby. Dwa lata później natrafiono na elementy kostne tego zwierzęcia. Wraz z…
Zobacz więcejMałż prehistoryczny
W krasiejowskich pokładach iłu, na tym słynnym cmentarzysku okazów kopalnianych, znajduje się wiele rozmaitych skamielin i odcisków. Najwięcej się mówi i pisze o gadach –…
Zobacz więcejOpolanka decorosa
Nazwa i pochodzenie Stosunkowo późno, bo w 2002, badacze natrafili w krasiejowskich skałach na odcisk pewnego tajemniczego skorupiaka. Wówczas trudno było zaklasyfikować ten kopalny okaz.…
Zobacz więcejMuszloraczek
Nazwa i pochodzenie W krasiejowskim ile (skale osadowej) napotyka się na wiele mikroskamieniałości. Nieraz odkryć tych ku własnej uciesze i satysfakcji dokonują dzieci, znajdujące się…
Zobacz więcejMałżoraczek
Nazwa i pochodzenie Małżoraczek to maleńkie stworzenie, którego rozmiary zwykle nie przekraczają kilku milimetrów. Kolosem wśród tej gromady skorupiaków jest gatunek Gigantocypris agassizi – mierzy…
Zobacz więcejFitozaur
Fitozaury to rząd pradawnych gadów. Jednym z jego rodzajów jest paleorhinus, którego liczne kości odkryto w Krasiejowie (a zaczęło się od czaszki wykopanej przez prof.…
Zobacz więcejCyklotozaur
Zanim nastała era dinozaurów, największymi stworzeniami na Ziemi były płazy. Jednym z nich był cyklotozaur, z linii płazów tarczogłowych, reprezentujący – podobnie jak nieco podobny…
Zobacz więcejAetozaur
Nazwa i pochodzenie Aetozaur, którego kości pochodzą z późnego triasu, reprezentował takson pradawnych gadów. Nazwa – pochodząca z greki – nawiązuje do budowy czaszki stworzenia.…
Zobacz więcejPolonosuchus
Nazwa i pochodzenie Polonosuchus reprezentował rodzinę rauizuchidów, najpotężniejszych i wysoko rozwiniętych przedstawicieli rzędu rauizuchów. Nazwa gada wywodzi się z łaciny inspirowanej językiem starożytnych Greków. Pierwszy…
Zobacz więcejDiplodok
Nazwa i pochodzenie Diplodok to nazwa rodzajowa gadów wchodzących w obręb rodziny o takiej samej nazwie. Nazwa zwierzęcia, żyjącego w późnej jurze, wywodzi się ze…
Zobacz więcejMetopozaur
Nazwa i pochodzenie Metopozaur to rodzaj wywodzący się z labiryntodontów, archaicznych płazów żyjących w późnym triasie. Określa go łacińska nazwa Metoposaurus, w której zaznaczono dużą…
Zobacz więcejSfenodont
Na stanowisku paleontologicznym w Krasiejowie odkryto dotychczas liczne gatunki dawno wymarłych zwierząt. Żyły one w późnym triasie ok. 220-230 milionów lat temu, czyli podczas ery…
Zobacz więcejSilezaur
Nazwa i pochodzenie Silezaur, żyjący w późnym triasie. Jeden z jego gatunków nosi łacińską nazwę Silesaurus opolensis. Nawiązuje ona do miejsca, w którym natrafiono po…
Zobacz więcej