Co dziecko powinno zabrać na wycieczkę szkolną? Poradnik co spakować do plecaka

dzieci w plecakach

Z pewnością większość z nas z rozrzewnieniem wspomina wycieczki szkolne! Klasowy wyjazd to wielkie wydarzenie w życiu każdego ucznia. Zarówno jednodniowa, jak i kilkudniowa wycieczka szkolna jest sposobem na miłe spędzenie czasu w gronie kolegów, zintegrowanie się z nimi, a przy okazji niemal zawsze jest to fantastyczne doświadczenie edukacyjne!

Jednak by wyjazd był udany, dziecko musi odpowiednio się spakować. Co Twoja pociecha koniecznie powinna wziąć na wycieczkę szkolną? Podpowiadamy!

Co zabrać na wycieczkę szkolną jednodniową?

Jednodniowa wycieczka szkolna wymaga odpowiednich przygotowań. Mimo że to tylko kilka godzin, to jednak przez ten czas malec musi być przygotowany na różne sytuacje. Jeśli zastanawiasz się, co może mu się przydać w tym czasie, oto lista akcesoriów, które dziecko koniecznie powinno spakować do plecaka:

  • przede wszystkim dokumenty, w przypadku dziecka będzie to oczywiście legitymacja szkolna. Zawsze należy mieć ją przy sobie, ale upewnienie się, że znalazła się w plecaku jest szczególnie ważne wtedy, gdy podróż ma odbyć się pociągiem lub plan wycieczki przewiduje wejście do teatrów czy muzeów. Lepiej zawsze sprawdzić to dwa razy, bo bez legitymacji dziecku nie będzie przysługiwać zniżka;
  • kolejnym ważnym punktem są leki na chorobę lokomocyjną – nawet jeśli Twoja pociecha nie cierpi na problemy związane z jazdą i dobrze znosi podróż autokarem czy samochodem, warto wrzucić jej do plecaka blister z tabletkami;
  • przekąski i prowiant na drogę – plan wycieczki przewiduje zazwyczaj posiłki, ale pakując plecak, upewnij się, że znalazły się w nim zdrowe, łatwe do zjedzenia i pożywne produkty, jak na przykład suszone owoce, kanapki itp.;
  • chusteczki, najlepiej higieniczne oraz nawilżane.

Poza tym oczywiście ważny jest bidon, zapasowa bluza na wypadek, gdyby nagle się ochłodziło, portfel z kieszonkowym, a także aparat fotograficzny, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko nie ma smartfona.

Co spakować do bagażu podręcznego?

W bagażu podręcznym powinny oczywiście znajdować się rzeczy, które mogą być potrzebne maluchowi w podróży. To oczywiście dokumenty oraz portmonetka, akcesoria umilające podróż, takie jak słuchawki, telefon czy książka, przyda się również power bank.

Poza tym do podręcznego bagażu warto spakować przekąski, bidon wypełniony wodą, chusteczki i zapasową bluzę, a także wspomniane wcześniej leki. Właściwie można śmiało napisać, że w bagaż podręczny najlepiej pakować tak, jak bagaż na wycieczkę jednodniową.

Co zabrać na wycieczkę szkolną 2-dniową?

Dwudniowa wycieczka szkolna z noclegiem poza domem wymaga już nieco innego przygotowania. Oczywiście, nie ma sensu przesadzać z ilością rzeczy, ale trzeba odpowiednio się do niej przygotować.

Na dwudniową wycieczkę szkolną dziecko powinno więc zabrać:

  • ubrania – bieliznę, piżamę lub wygodny dres, podkoszulek, spodnie, sweter lub kurtkę, pelerynę przeciwdeszczową, wygodne buty, klapki pod prysznic, strój kąpielowy (zawsze warto spakować do plecaka kąpielówki czy kostium, nawet jeśli plan wycieczki nie przewiduje wizyty na basenie);

  • przybory toaletowe i pod prysznic – szczoteczkę i pastę do zębów, szampon i odżywkę do włosów (najlepiej w kostce lub niewielkich buteleczkach podróżnych), mydło lub żel pod prysznic, ręczniki – do twarzy i ciała, krem z filtrem, szczotkę do włosów lub grzebień (tę ostatnią warto wsunąć dziecku do bagażu podręcznego, zwłaszcza jeśli ma dłuższe włosy);

  • przybory szkolne – zawsze przyda się ołówek, długopis i zeszyt;

  • rzeczy osobiste – czyli dokumenty (przypominamy, żeby sprawdzić ich obecność w plecaku dwa razy oraz upewnić się, że dziecko nie potrzebuje paszportu!), kieszonkowe, telefon z ładowarką, przekąski.

Poza tym, jeśli dziecko przyjmuje jakieś leki, na przykład na alergię, powinno koniecznie zabrać je ze sobą. Przyda mu się również mała apteczka pierwszej pomocy z lekami przeciwbólowymi, sprayem antybakteryjnym i plastrami.

Jak przygotować dziecko na wycieczkę 3-dniową?

W przypadku dłuższego wyjazdu, takiego jak trzydniowa wycieczka, wytyczne wyglądają podobnie jak w przypadku wycieczki dwudniowej, tylko oczywiście należy zabrać odpowiednio więcej sztuk bielizny i odzieży.

Przydadzą się dwie pary spodni, zapasowe buciki, dodatkowy podkoszulek oraz oczywiście odpowiednia ilość bielizny. Pakując dziecko, nie można zapomnieć, że może się zabrudzić lub przemoknąć. Poza tym warto skontaktować się z wychowawcą i sprawdzić, czy szkoła nie przygotowała dodatkowych wytycznych dotyczących bagażu.

Dobrym pomysłem będzie również pozwolenie dziecku na samodzielne spakowanie się, oczywiście pod Twoim nadzorem. Usiądźcie razem, sporządźcie listę niezbędnych rzeczy na wycieczkę szkolną, a następnie przygotujcie wszystko to, co powinno znaleźć się w torbie oraz plecaku.

Ostatnie, o czym nie możesz zapomnieć, to oczywiście życzyć dziecku udanej podróży!