Park Ewolucji

Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, decydujecie się na uczestnictwo w niezwykłym zdarzeniu. Wplączemy Was w zawiłe losy Świata. Staniecie się świadkami fascynujących przemian i dołączycie do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! Wasza przygoda zacznie się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.

Muzeum ewolucji człowieka

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

Pierwsze, co Was zaintryguje w muzeum ewolucji, to futurystyczny wygląd udynku. Gdy tam wejdziecie, wszystko stanie się jasne – to przecież hangar doków kosmicznych, skąd regularnie odchodzą statki transportujące Was na orbitę okołoziemską. Zdradzimy Wam pewną tajemnicę: dzięki naszej nowej tajemnej technologii przeniesiemy Was nie tylko w przestrzeni, ale też w czasie.

Technologia cyfrowa i rzeczywistość fizyczna zmieszane tutaj są w takim stopniu, że będziecie mieli trudność w ich odróżnieniu. Czasem może aż się zakręcić w głowie Przygotujcie się na masę doznań i zastrzyk ogromnej wiedzy o nas samych; o tym, jak staliśmy się ludźmi.

Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji, wyposażymy Was w specjalny sprzęt. Wszyscy temponauci są przez nas traktowani jako goście specjalni i mogą liczyć na indywidualnego wirtualnego przewodnika. Ułatwi on Wam poruszanie się po obiekcie i zachęci do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach. W parku ewolucji staniecie się częścią scenariusza filmowego.

I ETAP podróży – hol główny – poczekalnia

Obecnie ruch w przestrzeni kosmicznej jest już bardzo duży, ale nie znaczy to, że będziecie musieli bardzo długo czekać. Z pewnością nie pozwolimy Wam się nudzić. Zabawy z udziałem wirtualnej rzeczywistości, gry i animacje to niespodzianki, na które możecie liczyć. Jest tego dużo, ale nie przejmujcie się. Jeżeli nie zdążycie skorzystać z wszystkiego przed odlotem, zawsze możecie tu wrócić. Dodatkowo nasz prom zabiera jednocześnie na swój pokład 50 osób i odlatuje regularnie co 15 min – dlatego z pewnością nic Was nie ominie.

II ETAP podróży – prom kosmiczny

Usiądźcie wygodnie i rozkoszujcie się Waszym pierwszym lotem w Kosmos. Przez wizjery promu zobaczycie oddalający się dok, aż do osiągnięcia orbity wokółziemskiej. To ważny moment, właśnie wtedy przeniesiecie się w czasie o miliony lat. Następnie zadokujecie do stacji orbitalnej – wehikułu czasu. Wszystko, co najlepsze dopiero przed wami!

III Etap podróży – wehikuł czasu

Znajdując się w wehikule czasu, starajcie się przestrzegać reguł, zapewniających synchronizację czasu i komfort zwiedzania. Pilnujcie swoich przewodników – inaczej możecie zostać zapętleni w czasie na zawsze.
Co można zobaczyć na terenie Parku Ewolucji w Krasiejowie?

WYSTAWA „OKNA PREHISTORII”

Ta część ekspozycji jest zwiedzana pieszo po podróży promem kosmicznym. Stanowiska te są istotną częścią tego wyjątkowego widowiska multimedialnego. Przepływem strumienia widzów sterują przewodnik cyfrowy, tekst oraz sygnalizacja świetlna. Układ okien ewolucji, chociaż nie zawsze chronologiczny, został celowo zmodyfikowany przez ekspertów przygotowujących ekspozycję Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Oparto go na drzewie filogenetycznym człowieka, które jest pełne ślepych odnóg. Wymusza to poruszanie się wzdłuż danej odnogi ewolucyjnej – aż do wyczerpania się informacji. Następnie widz wraca do głównego nurtu.

Tematyka okien ewolucji:

Zagłada wielkich dinozaurów, Początki dwunożności, Zejście z drzew, Okno prehistorii, Pierwsza rodzina, Zabójcy i ofiary, Pierwsza miłość, Konkurencja, Karły, Giganci, Pierwszy pogrzeb, Łowcy mamutów, Początki sztuki.

EKSPOZYCJA „ROZWÓJ NOŻA” (NARZĘDZI)

Wystawa jest poświęcona rozwojowi narzędzi od najbardziej prymitywnych do współczesnych. Została stworzona na modelu swoistego drzewa rodowego – od najprymitywniejszych narzędzi robionych przez małpy zwierzokształtne (tłuki kamienne wykorzystywane przez kapucynki np.: Cebus apella i Cebus capucinus) i małpy człekokształtne (patyczki i miotełki pomocne przy zjadaniu termitów przez szympansy). Następnie nawiązując do zastosowań krzemu w ludzkich technologiach, zostaną pokazane narzędzia krzemienne – od najprymitywniejszych (otoczakowe) do najbardziej wyrafinowanych (obsydianowe siekierki obrzędowe Majów z Meksyku).

Pojawią się tam przedmioty, takie jak: narzędzia skrawające z węglików spiekanych, wiertło, igła, szydło, żelazko, sierp itp. Współcześnie krzem kolejny raz został przez człowieka wykorzystany w elektronice, dlatego ostatnim „narzędziem” prezentowanym w tej wyjątkowej ekspozycji będzie smartfon. Wystawa zostanie umieszczona w stylizowanym próbniku temporalnym.

EKSPOZYCJA „OETZI”

Oetzi – tak nazwano najstarszą mumię ludzką znalezioną na świecie, którą datowano na epokę chalkolitu. Epoka miedzi (5500-3100 p.n.e.) to okres przejściowy między archeologicznymi epokami kamienia i brązu, w trakcie którego weszły do użycia pierwsze wyroby metalowe (z miedzi). Nadal jednak powszechnie wytwarzano narzędzia krzemienne. Oetzi urodził się 3300 p.n.e., blisko obecnej wioski Feldthurns (Velturno), na północ od dzisiejszego Bolzano we Włoszech. Zmarł w wieku 45 lat na polu lodowca Schnalstal, w Alpach Ötztalskich (grupa górska w Alpach Retyckich), na dzisiejszej granicy austriacko-włoskiej. Przyczyną jego śmierci był napad zbójecki lub zabójstwo na tle porachunków. Mierzył 1,65 m wzrostu, ważył – 50 kg.

WYSTAWA ŚWIADECTWA EWOLUCJI

To uzupełnienie ścieżki edukacyjnej mającej na celu przedstawienie problemu naszego pochodzenia. Dowiecie się, czym jest ewolucja, obejrzycie niezwykłą galerię małp i małpiątek, a także przodków człowieka.

Pozostałe ekspozycje w Parku Ewolucji

Ekspozycja „Rozwój naczyń”

Dowiecie się jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w naszych gospodarstwach domowych.

Ekspozycja „Rozwój pisma”

Dowiecie się jak ludzie w dawnych czasach zapisywali informacje.

Ekspozycja „Grobowiec”

Tu spotkacie się z czymś naprawdę niezwykłym. Przedstawimy Wam rekonstrukcję grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej.

Ekspozycja „Wszyscy jesteśmy braćmi”

Na deser proponujemy Wam wystawę interaktywną, która pokaże Wam, że jesteście blisko spokrewnieni z przyjaciółmi z klasy, waszą wychowawczynią, Mikołajem Kopernikiem, a nawet z mieszkańcami odległej Alaski. Przybliżymy Wam problem pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania kuli ziemskiej.

Największe muzeum prehistorycznych gadów

Wizyta w Muzeum Ewolucji w Krasiejowie to wyjątkowa okazja zarówno dla turystów, jak i entuzjastów prehistorii. Obejmuje zbiory, wśród których można podziwiać prehistoryczne szkielety i miejsca znaleziska najstarszych szczątków zwierząt. To miejsce turystyczne przyciąga zwiedzających z różnych zakątków kraju, a także zagranicy, oferując im unikalną okazję do zgłębienia wiedzy na temat naszych przodków i procesu ewolucji człowieka.

Muzeum Ewolucji w Krasiejowie to nie tylko gabloty zawierające kości i czaszki, to placówka edukacyjna dla dorosłych i dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jest idealnym miejscem na wycieczki szkolne. Dla nauczycieli stanowi cenne wsparcie w prowadzeniu lekcji dotyczących paleontologii i ewolucji człowieka. To miejsce, które inspiruje i dostarcza fascynującej wiedzy, zachęcając zwiedzających w każdym wieku do odkrywania tajemnic przeszłości.

Muzeum Ewolucji w Krasiejowie to zdecydowanie jedna z najciekawszych placówek prehistorycznych w Polsce, która przyciąga zarówno tradycyjnych turystów, jak i miłośników nauki oraz przyrody.