Nasze Parki - JuraPark Krasiejów

Nasze Parki

JURAPARK SOLEC KUJAWSKI

 

 

Położony w centrum Solca Kujawskiego dokładnie pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Zajmuje powierzchnię ponad 12 ha. Ozdobą naszego JuraParku są: Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha z imponującą kolekcją skamieniałości, a także ok. 150 modeli prehistorycznych zwierząt (głównie dinozaurów). Nowością są nowoczesne i doskonale wyposażone sale multimedialne przeznaczone na zajęcia dydaktyczne.
Ścieżka z dinozaurami stanowi jedną z głównych atrakcji parku. Zwiedzający mają możliwość odbycia wędrówki przez erę mezozoiczną, czyli erę dinozaurów. Spacer pośród doskonale zrekonstruowanych figur, pozwala uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata. JuraPark to nie tylko obiekt o walorach edukacyjnych, lecz także miejsce rozrywki i zabawy dla wszystkich – po prostu rodzinne miejsce dobrej przygody. Wśród atrakcji „rozrywkowych” na uwagę zasługują z pewnością: mechatroniczne dinozaury, Kino Emocji – Cinema 5D, plac zabaw, Park Rozrywki. Na smakoszy czeka wyjątkowa Restauracja Jaskiniowa.

JuraPark Solec Kujawski
ul. Sportowa 1
86-050 Solec Kujawski
rezerwacja.solec@jurapark.pl
tel. (52) 387 32 35, (52) 387 85 28
www.juraparksolec.pl

 

JURAPARK KRASIEJÓW

 

 

Położony zaledwie 120 km od Wrocławia (kierunek Opole) park zachwyca rozmachem, estetyką i różnorodnością. JuraPark Krasiejów postawił sobie za cel popularyzację wiedzy z zakresu paleontologii i robi to w sposób ciekawy, przyjazny, profesjonalny i przede wszystkim niepowtarzalny. Na terenie JuraParku Krasiejów znajdują się również czynne wykopaliska, które można odwiedzić. W miękkich iłach krasiejowskich sprzed 230 milionów lat zachowały się nagromadzone w wodnych osadach tysiące kości niezwykłych zwierząt, żyjących zarówno w środowisku wodnym jak i lądowym. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są liczne elementy kostne należące do bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami – silezaura. Największe modele dinozaurów w Krasiejowie mają nawet 60 metrów długości (amficelias) albo 18 metrów wysokości (brachiozaury). Do grona konsultantów współpracujących przy ich tworzeniu należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy na co dzień zajmują się rekonstruowaniem prehistorycznego świata. Atrakcje JuraParku w Krasiejowie to: ścieżka z dinozaurami, Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny, Prehistoryczne Oceanarium, Park Rozrywki oraz multimedialne muzeum Park Nauki i Ewolucji Człowieka.

Park Nauki i Rozrywki Krasiejów
ul. 1 Maja 10
46-040 Krasiejów
rezerwacja.krasiejow@jurapark.pl
www.juraparkkrasiejow.pl

 

 

JURAPARK BAŁTÓW

 

 

Założycielem JuraParku Bałtów – pierwszego w Polsce parku dinozaurów było Stowarzyszenie Delta. W ciągu lat, wokół JuraParku powstawały kolejne atrakcje, tworząc ostatecznie Bałtowski Kompleks Turystyczny. Budowa JuraParku miała związek z odkrytymi na tym terenie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”. W 2001 roku dr Gerard Gierliński za namową jednego z największych polskich geologów – prof. Zbigniewa Kotańskiego, postanawia sprawdzić źródło ludowej legendy w późnojurajskich skałach rejonu świętokrzyskiego. Miejscem, które zaintrygowało prof. Kotańskiego była tzw. Czarcia Stopka w Bałtowie – ślad dużego dinozaura drapieżnego – allozaura. Trop ten, częściowo zatarty przez erozję, według legendy miał zostawić diabeł próbujący przeskoczyć dolinę rzeki Kamiennej. Legendarny ślad był jednak o tyle dziwny, że zachował się w skałach pochodzenia morskiego, a nie lądowego. W tym samym roku udało się znaleźć jeszcze dwa inne tropy – trop stegozaura i małego drapieżnika, kompsognata – co jednoznacznie potwierdziło obecność dinozaurów w tym rejonie. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów.

Bałtowski Kompleks Turystyczny

ul. Bałtów 8a
27-423 Bałtów
rezerwacja.baltow@jurapark.pl
www.juraparkbaltow.pl