Jeśli szukasz pomysłu na spędzenie czasu z dziećmi, Park Dinozaurów w Krasiejowie oferuje nie tylko atrakcje, ale także całe zaplecze niezbędne do wygodnego wypoczynku.
Komfortowe pokoje i pole namiotowe na terenie parku, do tego polecane noclegi w okolicy, zapewniają miejsce do spania i są doskonałą bazą, z której zwiedzać można także inne, warte zobaczenia atrakcje.
Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać podczas pobytu w Krasiejowie.
Atrakcje w Krasiejowie i okolicy Krasiejowa
Krasiejów to mała wieś w Polsce, w województwie opolskim, do której można dojechać drogą nr 46 prowadzącą z Opola przez Lubliniec do Częstochowy lub wojewódzką trasą nr 453.
Tym, co przyciąga tutaj turystów z całego kraju, jest JuraPark, olbrzymi teren z atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Jest tu także Muzeum Paleontologiczne w starej szkole w centrum Krasiejowa, które funkcjonuje w tym miejscu od stycznia 2005 roku.
Na wystawie można obejrzeć eksponaty ze zbiorów Uniwersytetu Opolskiego, a są to przede wszystkim skamieniałości prehistorycznych zwierząt sprzed milionów lat. Odkryte zostały w kopalni iłów w Krasiejowie. Oprócz kości można podziwiać także tematyczne plansze, które wzbogacają odwiedzających w wiedzę dotyczącą historii Ziemi.
Stajnia Kalait Krasiejów to z kolei gratka dla miłośników koni. Zarówno dla takich, którzy podziwiają te szlachetne zwierzęta z bezpiecznej odległości, jak dla tych, którzy nie potrafią odmówić sobie przyjemności przejażdżki na ich grzbietach. Pod okiem trenerów można wziąć lekcje jazdy konnej, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia czy skorzystać z leczniczej terapii w towarzystwie zwierząt.
W pobliżu funkcjonuje także pole paintballowe. Na paintball można zdecydować się nie tylko z powodu chęci na podniesienie poziomu adrenaliny. To także doskonałe miejsce na organizację wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego. Na paintball przyjeżdżają tutaj mieszkańcy Śląska i województwa opolskiego.
Ozimek
Zaledwie 4 km drogi dzieli Krasiejów od miasteczka Ozimek. Na miejscu znajduje się Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi. Cena za wejście do muzeum jest symboliczna, a można się zapoznać z wyglądem i sposobem produkcji żeliwa artystycznego, sakralnego i użytkowego, obejrzeć broń, medale i wyróżnienia, poznać historyczne postacie związane z historią tego zakątka ziemi.
Tutaj też znajduje się najstarszy żelazny most wiszący w Europie. Konstrukcja mostu zachwyca nie tylko inżynierów, ale także miłośników doskonałych zdjęć. Kilka lat temu zabytek został odrestaurowany i podświetlony, więc bywa często tłem dla fotografii artystycznych i sesji ślubnych. Jeśli chcesz zobaczyć te atrakcje, możesz poszukać noclegów w Ozimku i okolicy.
Staniszcze Wielkie i Staniszcze Małe
W gminie Kolonowskie leżą dwie niewielkie miejscowości: Staniszcze Wielkie i Staniszcze Małe. Tutaj także warto zajrzeć, zwłaszcza jeśli szuka się bardzo nietypowych rozrywek na świeżym powietrzu.
Staniszczańska kolej drezynowa to coś, co zachwyci nie tylko pasjonatów kolei. Drezyny to pojazdy kolejowe napędzane siłą nóg, a podróżowanie nimi przypomina jazdę na rowerze. Jednocześnie pedałować mogą dwie osoby. Trasa liczy 6 km i przebiega polami oraz lasami aż do końca torowiska. Drezyną można przewieźć do 8 osób, ale po dojeździe na miejsce należy obrócić drezynę i pedałować aż do linii startu.
Staniszcze Małe to z kolei Gospodarstwo Innego Wymiaru, idealne miejsce dla osób, które chcą poznać uroki wiejskiego życia, pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych. Można tutaj wydoić krowę, co prawda sztuczną, ale to i tak ciekawe doświadczenie, stworzyć własną świeczkę, wziąć udział w wykopkach czy kuligu. Hitem wakacyjnym jest spacerowanie w labiryncie z kukurydzy.
Co ważne, Gospodarstwo Innego Wymiaru działa wiosną, latem, jesienią i zimą, a zajęcia dla gości dorosłych i dzieci są dopasowane właśnie do panującej pory roku.
Jeśli cenisz aktywny wypoczynek i zwiedzanie okolicy, możesz wybrać kajak!
W pobliżu Krasiejowa nie brakuje miejsc, w których można wypożyczyć kajaki i przepłynąć po lokalnych rzekach.
- Kajaki w miejscowości Staniszcze Małe znajdziesz w Przystani Granica.
- W Kolonowskiem popływasz na rzece Mała Panew, korzystając z oferty Resortu Pod Lasem albo z Przystani Ziaja & Talent.
- Spływy kajakowe po Małej Panwi organizuje także Natura24 albo MAŁAPANEW TRAVEL.
Spływy Kajakowe w pobliżu Krasiejowa
Jezioro Turawskie
Jezioro Turawskie to tak naprawdę zbiornik retencyjny na Małej Panwi, który stał się dla mieszkańców i turystów miejscem rekreacyjnym z plażą i wodą zdatną do kąpieli. Do atrakcji nad Jeziorem Turawskim zaliczyć można jeżdżenie rowerami dookoła, żeglowanie, pływanie na rowerach wodnych, plażowanie.
Nie brakuje tutaj noclegów, z których korzystać można przez cały rok. Na dużym zbiorniku Jeziora Turawskiego można wypożyczyć łódź wiosłową albo żaglową, motorówkę, skuter wodny, a nawet deskę SUP.
Z wizyty nad Jeziorem Turawskim zadowoleni będą także zwolennicy kitesurfingu, rejsów statkami i wędkarze.
Jezioro Srebrne Osowiec
Niedaleko Turawy, w Osowcu, znajduje się Jezioro Srebrne, kolejne, które umożliwia aktywny wypoczynek z dziećmi. Można tutaj skorzystać z kąpieli, ale także z rowerków wodnych. Warto więc rozważyć także spanie w tej okolicy i dłuższy pobyt wakacyjny.
Nad Jeziorem Srebrnym nie brakuje dobrze wyposażonych domków letniskowych.
Trasy rowerowe Doliną Małej Panwi
Tras rowerowych w okolicach JuraParku jest kilkadziesiąt. Każdy może znaleźć mapkę i wybrać, czy chce udać się na krótką wycieczkę na dwóch kółkach, czy pokonać kilkadziesiąt, a nawet 100 km. Trasy są bardzo dobrze oznaczone.
Przyjemna wycieczka rowerowa może obejmować popularne podopolskie gminy i miejscowości, między innymi wspomniane już Ozimek czy Kolonowskie.
Atrakcje w Opolu
Zaledwie 30 km dzieli JuraPark w Krasiejowie od stolicy województwa. W Opolu można spędzić dzień lub dwa, poznając główne atrakcje miasta.
Zoo Opole — jak każda tego typu atrakcja wiąże się z poznawaniem różnorodnych zwierząt z całego świata. W zoo w Opolu znajduje się aż 1000 różnych osobników, a na obejrzenie wszystkich warto przeznaczyć nawet 2-3 godziny.
Wieża Piastowska, którą opiekuje się MOSiR w Opolu, ma 35 metrów wysokości. Jest niewątpliwie symbolem miasta widocznym na wielu pocztówkach. Wieżę można zwiedzać, a z góry rozciąga się piękny widok na miasto.
Zamek Górny w Opolu zlokalizowany w najwyższym punkcie w mieście, na Górze Wapiennej, został wybudowany w latach 1382–1387. Można go zwiedzać z przewodnikiem, przy okazji poznając całą historię miasta.
Muzeum Śląska Opolskiego zapewnia wrażenia osobom wrażliwym na sztukę i przyrodę, a także chcącym poznać historię ziemi opolskiej. Od początku istnienia było placówką wielooddziałową i oferuje szereg ciekawych wystaw, ale także warsztatów i zajęć edukacyjnych.
Muzeum Wsi Opolskiej to skansen, który został utworzony w 1961 roku i do dzisiaj zachwyca eksponatami. Znajduje się w Opolu-Bierkowicach, gdzie można dotrzeć autobusem lub samochodem. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin, bo Muzeum Wsi Opolskiej to 10 hektarów ziemi i 50 budynków, które perfekcyjnie oddają wiejski klimat Śląska Opolskiego z okresu XVIII-XX wieku.
Rynek Główny w Opolu jest kameralny, otoczony odnowionymi kamienicami z pastelowymi elewacjami. Znajdziesz tutaj butiki, restauracje i kawiarnie, a sercem rynku jest Ratusz we włoskim stylu z 65-metrową wieżą.
Opolska Wenecja nad Młynówką — jedno z najpiękniejszych miejsc w Opolu. Przestrzeń ta rozciąga się nad Kanałem Młynówka. Bulwary mają ok. 1,3 kilometra długości, a tworzą je kamienne ścieżki, murki, ogródki i zejścia nad wodę. Można tutaj usiąść na ławce albo podziwiać widok z drewnianego pomostu.
Zaplanowanie wizyty w tym rejonie daje wiele możliwości aktywnie spędzonego czasu i wspaniałego wypoczynku, a bogata oferta opolskich noclegów zapewni komfort pobytu.