Aetozaur

dinozaury-krasiejow

NAZWA I POCHODZENIE

Aetozaur, którego kości pochodzą z późnego triasu, reprezentował takson pradawnych gadów. Nazwa – pochodząca z greki – nawiązuje do budowy czaszki stworzenia. Była ona lekka i wydłużona, przypominając czerep ptaka; stąd też zwierzę dość barwnie ochrzczono orłojaszczurem. Przy czym z lataniem nie miał nic wspólnego, będąc stworzeniem wybitnie lądowym. Występował na terenie Ameryki oraz Europy. Cenne stanowiska przedstawicieli grupy aetozaurów odkryto m.in. na Śląsku Opolskim – w Krasiejowie oraz Kocurach. Nieopodal pierwszej miejscowości zlokalizowany został gatunek Stagonolepis olenkae, odznaczający się charakterystyczną dla taksonu morfologią (m.in. budową kończyn tylnych).

WYGLĄD

Wyglądem przypominał pancerniki, które dożyły obecnych czasów. Ciało zwierzęcia w dużej części pokrywał pancerz; niektóre gatunki mogły się dodatkowo poszczycić kolcami wieńczącymi grzbiet, a chroniącymi przed drapieżcami. Podłużny, jakby świński pyszczek stworzenia był z przodu bezzębny – zęby znajdowały się przy policzkach. W połączeniu z szeroko rozstawionymi i nisko osadzonymi łapami (z krótkimi pazurami) stanowił idealne atrybuty gada grzebiącego w ziemi. 

POŻYWIENIE

Kształt zębów oraz uformowanie łap jednoznacznie wskazują na roślinożerną naturę gada. Pod, nieraz twardą i spękaną, ziemią poszukiwał pożywienia w postaci bulw, kłączy oraz innego pokarmu o roślinnym pochodzeniu.